BIS zabrał głos ws. DeFi

W ramach kwartalnego przeglądu wydarzeń rynkowych Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS) opublikował tekst pt. „Ryzyka DeFi i iluzja decentralizacji”.

W opinii autorów publikacji rozwiązania dotyczące zdecentralizowanych finansów (DeFi) mają potencjał, by w przyszłości stać się uzupełnieniem dla tradycyjnej działalności finansowej. Obecnie nie znajdują wielu zastosowań, są głównie wykorzystywane do spekulacji lub arbitrażu na rynku kryptowalut.

Autorzy tekstu stawiają także tezę o iluzoryczności pełnej decentralizacji DeFi. W ich opinii pewna forma centralizacji DeFi jest nieunikniona, jako że scentralizowane zarządzanie jest potrzebne do podejmowania decyzji strategicznych oraz operacyjnych. Ponadto – w opinii autorów – nie ma możliwości, by umowy (smart kontrakty) leżące u podstaw DeFi były w stanie objąć wszystkie ewentualne sytuacje, które mogą wystąpić, np. w kwestii współpracy danego DeFi z podmiotami trzecimi. Wskazano także, że niektóre cechy blockchainów, na których oparte są poszczególne DeFi (w szczególności zastosowany mechanizm osiągania konsensusu), mogą przyczyniać się do koncentracji władzy w rękach dużych inwestorów.

Mimo zastrzeżeń, według autorów tekstu DeFi może stać się powszechnie stosowaną formą pośrednictwa finansowego. By to nastąpiło, muszą zajść odpowiednie zmiany. Po pierwsze, konieczne jest poprawienie skalowalności blockchainu oraz tokenizacji papierów wartościowych. Ponadto konieczne jest opracowane odpowiednich regulacji dotyczących DeFi, a same podmioty powinny zostać objęte nadzorem.

Źródło: https://www.bis.org/publ/qtrpdf/r_qt2112b.htm