Bank Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements - BIS) opublikował 16 grudnia 2022 r. na swojej stronie internetowej notatkę prasową, w której wskazał, że organ nadzorczy Komitetu Bazylejskiego zatwierdził globalny standard ostrożnościowy w zakresie ekspozycji banków na kryptowaluty. Standard ten ma zostać wdrożony do 1 stycznia 2025 r.
W tym samym dniu został również zatwierdzony program prac Komitetu na lata 2023–2024, w którym nadano priorytet pracom nad pojawiającymi się zagrożeniami i słabymi punktami, cyfryzacją, ryzykiem finansowym związanym z klimatem oraz wdrażaniem Bazylei III.
Zatwierdzenie przez Grupę Prezesów Banków Centralnych i Szefów Nadzoru (GHOS), będącą organem nadzoru Bazylejskiego Komitetu Nadzoru Bankowego, sfinalizowanego standardu ostrożnościowego dotyczącego ekspozycji banków na kryptowaluty, jest kamieniem milowym w opracowywaniu globalnej podstawy regulacyjnej w tym zakresie.
To kolejny przykład zaangażowania BIS w działania skoordynowane globalnie, aby złagodzić pojawiające się zagrożenia dla stabilności finansowej. Program prac Komitetu na lata 2023–2024, zatwierdzony przez GHOS, ma na celu dalsze wzmocnienie regulacji, nadzoru i praktyk banków na całym świecie. Koncentruje się w szczególności na pojawiających się zagrożeniach, cyfryzacji, zagrożeniach finansowych związanych z klimatem oraz monitorowaniu i wdrażaniu pakietu Bazylea III.
Niezabezpieczone kryptoaktywa i monety typu stablecoin z nieskutecznymi mechanizmami stabilizacji mają podlegać konserwatywnemu traktowaniu ostrożnościowemu. Standard ma zapewnić solidne i rozważne globalne ramy regulacyjne dla ekspozycji banków działających na arenie międzynarodowej w kryptoaktywach, które promują odpowiedzialne innowacje, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej. Komitet będzie odpowiedzialny za monitorowanie wdrożenia i skutków standardu, który ma zostać wdrożony do 1 stycznia 2025 r.