W sprawozdaniu określono korzyści i wyzwania związane z funkcjonowaniem podmiotów, które ułatwiają innowacje. Znalazły się tam także zalecenia i uwagi skierowane do organów krajowych, europejskich urzędów nadzoru i Komisji Europejskiej dotyczące zwiększenia roli i skuteczności podmiotów ułatwiających innowacje w sektorze finansowym w całym Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Aby usprawnić funkcjonowanie takich podmiotów zwrócono się do organów krajowych o:
- lepsze zrozumienie interesów uczestniczących firm i ich obaw
- poszerzenie zakresu innowacji, w tym na poziomie międzysektorowym
- zapewnienie skutecznej współpracy między organami krajowymi
- ciągłą ocenę funkcjonowania centrów innowacji i piaskownic regulacyjnych.
Za pośrednictwem ram Europejskiego Forum na rzecz podmiotów ułatwiających innowacje (European Forum for Innovation Facilitators – EFIF) europejskie urzędy nadzoru mogą przedstawiać zalecenia dotyczące przyszłych unijnych inicjatyw. Aby poprawić funkcjonowanie tych ram, urzędy te powinny ponownie ocenić ramy proceduralne dotyczące testów transgranicznych, ustanowione przez EFIF w 2021 roku i sformalizować proces EFIF w celu zwrócenia uwagi współprawodawców na kwestie zidentyfikowane za pośrednictwem centrów innowacji lub piaskownic regulacyjnych.
Ponadto europejskie urzędy nadzoru proponują, aby Komisja Europejska ponownie przeanalizowała unijną strategię wspierania innowacji finansowych i funkcjonowania podmiotów ułatwiających innowacje, w szczególności piaskownic regulacyjnych.
Więcej informacji na stronie:
https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esas-recommend-steps-improve-activities-innovation-facilitators-across