Jak wykrywać naruszenia na rynku kryptoaktywów – praktyczne wskazówki FATF

Financial Action Task Force (FATF) opublikował raport omawiający najważniejsze czynniki mogące wskazywać na działania przestępcze w obszarze kryptoaktywów.

Jak wskazano w raporcie, kryptoaktywa wykorzystują innowacyjną technologię, dzięki której możliwy jest transfer wartości po całym świecie bez ograniczeń. Oprócz oczywistych zalet jakie się wiążą z kryptoaktywmi (szybsze przelewy, obniżenie kosztów transakcji dla klientów) mogą występować również zagrożenia, ponieważ anonimowość która się z nimi wiąże przyciąga przestępców, którzy próbują je wykorzystywać chociażby w handlu narkotykami, handlu bronią czy też w celu unikania sankcji.

Instytucje obowiązane zdaniem FATF powinny zwrócić szczególną uwagę na nietypowe zachowania użytkowników, które dotyczą 

  • nieprawidłowości już na etapie zakładania konta, np.: tworzenie kilku kont z podaniem różnych danych, wykonywanie transakcji spod numeru IP z kraju wpisanego na listę sankcyjną, 
  • zdarzeń przy identyfikacji i weryfikacji klienta jak niepełne dane czy posłużenie się dokumentem podrobionym, 
  • aktywność klienta na portalach dotyczących działalności nielegalnej czy też posłużenie się osobami trzecimi. 
Te czynniki powinny wpływać na ogólną ocenę użytkownika dla którego jest otwierany rachunek.
W ocenie FATF po otwarciu rachunku instytucje obowiązane powinny zwracać szczególną uwagę na specyficzne cechy transakcji takie jak np.: 
  • przeprowadzanie wymiany walut tradycyjnych (FIAT) np. euro na kryptoaktywo w warunkach kiedy może prowadzić to do straty, 
  • zamiana dużej ilość kryptoaktywów na FIAT czy kryptoaktywów jednego rodzaju na kryptoaktywa innego rodzaju,
  • transfer małych ilości kryptoaktywów z wielu portfeli na jedno konto celem ich gromadzenia i późniejszego przeniesienia na inne konto albo zamiany jednorazowej na walutę FIAT.
Raport skierowany jest zarówno do instytucji finansowych, podmiotów świadczących usługi w obszarze kryptoaktywów, jak i podmiotów zobowiązanych do wykrywania podejrzanych transakcji w świetle regulacji AML. 
Pełna treść raportu dostępna jest pod adresem: 
 
 

We use cookies for functional purposes to enhance the user experience on our website and to create anonymous service statistics. By not blocking cookies, you consent to their use and storage on your device.