20 kwietnia na posiedzeniu Parlamentu Europejskiego („PE”) odbyły się dwa głosowania nad istotnymi aktami prawnymi dotyczącymi rynku kryptoaktywów.
W pierwszym z głosowań PE przyjął rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów (Markets in Crypto-assets, „MiCA”), kompleksowo reguluje funkcjonowanie kryptoaktywów w Unii Europejskiej. Rozporządzenie zawiera przepisy dotyczące nadzoru, ochrony konsumentów, przeciwdziałaniu manipulacjom na rynku oraz praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Aby przeciwdziałać ryzyku prania pieniędzy, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych („ESMA”) ma utworzyć publiczny rejestr niespełniających wymogów dostawców usług w zakresie kryptoaktywów, którzy działają w Unii Europejskiej bez zezwolenia. MiCA dotyka także kwestii wpływu kryptoaktywów na środowisko i nakłada na znaczących dostawców kryptoaktywów zobowiązanie do ujawniania ich zużycia energii.
Prace nad rozporządzeniem toczyły się od kilku lat. Projekt MiCA został opublikowany przez Komisję Europejską 24 września 2020 r. jako część pakietu dotyczącego finansów cyfrowych (Digital Finance Package).
Teraz MiCA wymaga zatwierdzenia przez Radę. Następnie przepisy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni od ogłoszenia.
20 kwietnia w drugim z głosowań PE zatwierdził pierwsze unijne przepisy dotyczące śledzenia transferów kryptoaktywów. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych operacji finansowych, uchwalone przepisy mają umożliwić śledzenie transferów kryptoaktywów oraz zapewnić możliwość blokowania podejrzanych transakcji. Tak zwana „reguła podróży” („travel rule”), dotychczas przypisana tradycyjnym finansom, w przyszłości obejmie także transfery kryptoaktywów. Informacje o źródle aktywa i jego beneficjencie będą musiały „podróżować” wraz z transakcją i być przechowywane po obu stronach transferu.
Więcej informacji: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20230414IPR80133/crypto-assets-green-light-to-new-rules-for-tracing-transfers-in-the-eu