Oczekiwania Komitetu Bazylejskiego w zakresie wdrożenia przez banki tzw. Bazylei III

12 września Komitet Bazylejski, w ramach prac Grupy Gubernatorów i Szefów Nadzoru Banków Centralnych (ang. The Group of Central Bank Governors and Heads of Supervision - GHOS), przedstawił oczekiwania dotyczące wdrożenia tzw. Bazylei III.

Bazylea III – to kompleksowy pakiet propozycji reform opracowany przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2008 roku. Opiera się on na przepisach Nowej Umowy Kapitałowej (Bazylei II). Jego celem jest wzmocnienie regulacji, nadzoru i zarządzania ryzykiem w sektorze bankowym. Proponowane reformy zmierzają do poprawy zdolności sektora bankowego do amortyzacji wstrząsów wynikających z napięć finansowych i gospodarczych, usprawnienia zarządzania ryzykiem i zarządzania wewnętrznego oraz zwiększenia przejrzystości i jawności.

Zadaniem Komitetu jest wzmocnienie regulacji, nadzoru i praktyk banków na całym świecie w celu zwiększenia stabilności finansowej. Komitet podlega Grupie Prezesów Banków Centralnych i Szefów Nadzoru i stara się o jej poparcie dla ważnych decyzji. Komitet nie posiada formalnej władzy ponadnarodowej, a jego decyzje nie mają mocy prawnej. Ponad dwie trzecie jurysdykcji UE planuje wdrożenie wszystkich lub większości standardów Bazylei III w 2023 lub 2024 roku, pozostałe planują wdrożenie w 2025 roku. Członkowie GHOS jednogłośnie potwierdzili, że oczekują wdrożenia wszystkich aspektów ram Bazylea III w sposób pełny i spójny oraz tak szybko, jak to możliwe. Ma to zapewnić równe szanse regulacyjne dla banków prowadzących działalność międzynarodową.

Źródło: https://www.bis.org/press/p220913.htm

We use cookies for functional purposes to enhance the user experience on our website and to create anonymous service statistics. By not blocking cookies, you consent to their use and storage on your device.