Podsumowanie 2023 roku i wyzwania na rok 2024 w oczach nadzoru

zpf7

13 grudnia 2023 roku, podczas II Kongresu Instytucji Finansowych Zbigniew Jacek Wiliński – Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w UKNF wziął udział w panelu „Podsumowanie 2023 roku i wyzwania na rok 2024 w oczach nadzoru”.

Dyrektor Wiliński podkreślił regularną współpracę UKNF z organizacjami sektorowymi, zwłaszcza Zrzeszeniem Przedsiębiorców Finansowych, których celem jest wypracowywanie optymalnych standardów rynkowych. Zwrócił uwagę na ważny aspekt, jakim jest utrzymanie pozytywnych relacji z przedstawicielami instytucjami finansowych i prowadzenie konstruktywnego dialogu. Podkreślił też, że kapitał zaufania i współpracy zbudowany przez lata ma kluczowe znaczenie i będzie procentować w kolejnych latach.

Dodatkowo, przedstawił przykład działań, jakim jest udział w konferencjach naukowych i branżowych. Jedną z nich była   V edycja Konferencji Naukowej organizowanej przez UKNF, która odbyła się 19 października i skupiła się wokół nowych wyzwań regulacyjnych i nadzorczych w obszarze innowacji finansowych. Tematem konferencji były: otwarte finanse, regulacje dotyczące sektorów, projekty regulacyjne, takie jak PSD3, FiDA, Instant Payments in Euro oraz wyzwania związane z wdrożeniem rozporządzenia MiCA, z uwzględnieniem problematyki FinCrime/AML oraz perspektywy konsumentów. W dyskusji poruszono kwestie bezpieczeństwa usług realizowanych w oparciu o cyfrowe aktywa i omówiono zakres przedmiotowy regulacji.

W drugiej części wypowiedzi Dyrektor Wiliński zwrócił uwagę na kluczowe wyzwanie, jakim jest nadzór związany z rozporządzeniem MiCA dotyczącym rynku kryptoaktywów. Wskazał na datę 30 grudnia 2024 roku jako moment rozpoczęcia obowiązywania MiCA, zaznaczając, że przepisy o emisji tokenów powiązanych z aktywami oraz tokenów powiązanych z e-pieniądzem będą miały zastosowanie od 30 czerwca 2024 roku.

Podkreślił, że wprowadzenie MiCA pociągnie za sobą liczne obowiązki dla podmiotów na rynku kryptoaktywów oraz działań nadzorczych organów właściwych. UKNF intensywnie przygotowuje się do tych zmian, m.in. poprzez utworzenie  zespołu, odpowiadającego za ten obszar, przeprowadzenie ankiety wśród nadzorowanych podmiotów oraz projektowanie rozwiązań technologicznych.

Dyrektor podkreślił, że od 1 stycznia 2024 roku UKNF będzie nadzorować też instytucje pożyczkowe. To kolejne wyzwanie, nad którym UKNF intensywnie pracuje od wielu miesięcy. Wspomniał również  o różnicach w gotowości instytucji pożyczkowych w zakresie dostosowania do nowych wymogów. Poinformował, o tym, że UKNF regularnie monitoruje zmiany w Krajowym Rejestrze Sądowym, szczególnie wśród podmiotów, które od nowego roku  będą objęte nadzorem.

We use cookies for functional purposes to enhance the user experience on our website and to create anonymous service statistics. By not blocking cookies, you consent to their use and storage on your device.