Podsumowanie - III Konferencja Naukowa - nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych

Marcin Mikołajczyk, Zastępca Przewodniczącego KNF, otworzył wczoraj III Konferencję Naukową „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”.iiikonferencja 1

W wystąpieniu wprowadzającym Zastępca Przewodniczącego KNF podkreślił znaczenie innowacji finansowych w rozwoju rynku finansowego oraz potrzebę dyskusji na tematy istotne dla całego sektora finansowego. Wskazał, że sytuacja związana z rosyjską inwazją na Ukrainę wpływa na zmienność i niepewność na rynkach finansowych, a instytucje finansowe stoją w obliczu zwiększonych wyzwań operacyjnych związanych z podwyższonym ryzykiem cybernetycznym i wdrożeniem sankcji wobec Rosji.

Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny „Rozporządzenie DORA i nadzór nad dostawcami ICT", do którego wprowadzenie wygłosił Zbigniew Wiliński, Dyrektor DFT. Mówił w nim na temat wpływu projektowanego rozporządzenia DORA na sektor finansowy, w tym o konieczności podjęcia przez podmioty nadzorowane działań w celu zapewnienia zgodności z nowymi wymogami. Podczas panelu odbyła się dyskusja będąca rozwinięciem problematyki poruszonej w wystąpieniach wprowadzających oraz zmierzająca do zwiększenia świadomości podmiotów rynku finansowego i dostawców ICT dotyczącej wymogów regulacyjnych wynikających z DORA.

Następnie, Łukasz Wojewoda – Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawił temat zmiany wymogów regulacyjnych wobec dostawców ICT po wejściu w życiu DORA w porównaniu z wymogami NIS i ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Blok na temat wymogów regulacyjnych dla podmiotów sektora kryptoaktywów rozpoczął dr Konrad Stolarski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz kancelarii FinTaxLegal Długosz Stolarski Radcowie Prawni. Po nim odbył się panel „Wymogi regulacyjne AML/CFT dla podmiotów z sektora kryptoaktywów - stan aktualny oraz po wejściu w życie nowych regulacji (MiCA oraz zmiany rozporządzenia 847/2015)”. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na to, że nowe regulacje nakładają szereg obowiązków na podmioty związane z obrotem kryptoaktywami, co będzie powodowało ich dalsze upodobnienie do tradycyjnego rynku finansowego.

Ostatni panel, poświęcony tematyce „Dostępu do rachunku bankowego przez niebankowych dostawców usług płatniczych”, poprzedziło wystąpienie Emila Radziszewskiego – Dyrektora Zarządzającego PNB w UKNF. W trakcie wystąpienia omówił on doświadczenia nadzoru związane z odmową otwarcia rachunku bankowego niebankowym dostawcom usług płatniczych. Dyrektor PNB szczegółowo omówił również zagadnienie związane z dostępem do rachunku bankowego dla niebankowych dostawców usług płatniczych zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym. W ramach tego panelu zwrócono uwagę na to, że formularz zaproponowany przez UKNF do wykorzystania w ramach nawiązywania relacji przez banki z KIP, stanowi jedynie wzór i powinien być dostosowywany każdorazowo do indywidualnej sytuacji. 

Konferencja odbyła się w Bibliotece UW, zorganizowana została przez UKNF, wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji UW, Fundacją FinTech Poland. Partnerem wydarzenia było Koło Naukowe Prawa Bankowego działające na Wydziale Prawa i Administracji UW, a partnerem medialnym wydarzenia był portal Fintek.pl.

Udział w konferencji wzięło ok. 70 osób w formule stacjonarnej oraz ok. 400 osób online.

We use cookies for functional purposes to enhance the user experience on our website and to create anonymous service statistics. By not blocking cookies, you consent to their use and storage on your device.