Zaproponowane zmiany w ustawie - Prawo bankowe, jak poinformowano w uzasadnieniu do projektu ustawy, mają na celu, m. in. dostosowanie obecnie obowiązujących regulacji do europejskich standardów wynikających z Wytycznych Europejskiego Nadzoru Bankowego w sprawie outsourcingu (sygn. EBA/GL/2019/02) oraz umożliwienie bardziej efektywnego oraz elastycznego korzystania przez banki z instytucji outsourcingu, wynikającego z wieloletnich doświadczeń sektora bankowego.
Dodany art. 6a ust. 7a w ustawie - Prawo bankowe, nawiązuje do Wytycznych EBA, umożliwiających podoutsourcing w zasadzie w pełnym zakresie. Obecnie obowiązuje zakaz dalszego powierzenia świadczenia głównego w ramach podoutsourcingu, który znacznie ogranicza możliwość banków do korzystania z profesjonalnych dostawców w sektorze fintech i wykorzystywania najnowszych rozwiązań technologicznych.
Ograniczenie co do jednego poziomu podoutsourcingu w sektorze bankowym, stanowi jedną z barier w rozwoju innowacji finansowych, zidentyfikowanych podczas prac Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech), koordynowanego przez UKNF.
Wśród zmian Prawa bankowego, przewiduje się również rozszerzenie możliwości powierzenia czynności w zakresie pośrednictwa w odniesieniu do umów o inne niż karty płatnicze instrumenty płatnicze, rezygnację z formy umowy agencyjnej w przypadku części czynności w ramach outsourcingu oraz rozszerzenie zakresu czynności w ramach podoutsourcingu. Projektowany art. 6da Prawa bankowego odnoszący się do outsourcingu międzybankowego, wyłączyć ma stosowanie przepisów ograniczających outsourcing co do dostawców usług dla banku będących bankami.
Projekt z uzasadnieniem dostępny na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12349203