Udział UKNF w Impact finance’20

W dniach 25-26.11 odbył się Impact finance’20 - wydarzenie online dla ekspertów z sektora bankowości, instytucji płatniczych, technologii i e-commerce. Głównym tematem była aktualna kondycja sektora finansowego oraz jego rola w przeciwdziałaniu skutkom pandemii Covid-19. W ramach wydarzenia miały miejsce liczne wystąpienia (w pięciu ścieżkach tematycznych), prezentacje raportów, warsztaty i roundtables.

Podczas wystąpienia w formule Fireside Chat, Zbigniew Jacek Wiliński – Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech, mówił o wdrożeniu Piaskownicy Wirtualnej API na potrzeby podmiotów chcących testować rozwiązania zgodne z Dyrektywą PSD2. Podczas rozmowy przedstawił główne założenia Piaskownicy Wirtualnej oraz podkreślił, że nie należy jej utożsamiać z Piaskownicą Regulacyjną, nad uruchomieniem której trwają obecnie prace. 

Przypomniał również, że UKNF planuje uruchomić kolejne piaskownice wirtualne w obszarach istotnych dla rozwoju rynku, które koncentrują się np. na technologii DLT/Blockchain.

Poinformował, że wszystkie podmioty zainteresowane przeprowadzeniem testów rozwiązań opartych o API wynikającego z PSD2, mogą zgłaszać się do Programu Innovation Hub w celu omówienia modelu funkcjonowania danego podmiotu oraz ewentualnych wątpliwości prawnych, jak również dopuszczenia do testów w piaskownicy wirtualnej.

Podczas drugiego dnia wydarzenia, w panelu dyskusyjnym poświęconemu problematyce pakietu regulacyjnego (rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów i zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 oraz w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru), udział wzięli: Emil Radziszewski – Dyrektor Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych – oraz Jan Ziomek - Kierownik w Departamencie Innowacji Finansowych FinTech.  

Paneliści dyskutowali o tym, czy rozporządzenie jest krokiem w dobrą stronę i czy ustawodawca unijny dokonał regulacji tego rynku w sposób zgodny z oczekiwaniami sektora związanego z kryptoaktywami. 

Omówiono również wątpliwości odnoszące się do problematyki stablecoin w kontekście obowiązujących regulacji pieniądza elektronicznego.

We use cookies for functional purposes to enhance the user experience on our website and to create anonymous service statistics. By not blocking cookies, you consent to their use and storage on your device.