Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego opublikowało „Metaverse: Opportunities, risks and policy implications”

24 czerwca 2022 r. Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego opublikowało „Metaverse: Opportunities, risks and policy implications”.

Autorzy dokumentu wskazali, że jedną z najczęściej omawianych koncepcji we współczesnej technologii, metaverse, można opisać jako wciągający i stały wirtualny świat 3D. W tym środowisku użytkownicy wchodzą w interakcje za pomocą awatara, aby wykonywać szeroki zakres działań.  Mogą to być gry i rozrywka, interakcje zawodowe i handlowe, transakcje finansowe, jak również interwencje zdrowotne, takie jak operacje.

Jednocześnie  podkreślono, że dokładny zakres i wpływ metaverse na społeczeństwo i gospodarkę jest wciąż nieznany. Dziś już jednak widać, że metaverse to jednocześnie szereg możliwości,  jak i zagrożeń w różnych obszarach polityki.

Obecnie duże firmy technologiczne zwiększają skalę swojej działalności metaverse,  między innymi  poprzez fuzje i przejęcia. Działania te dały impuls do debaty o tym, w jakim zakresie powinny obowiązywać przepisy fuzyjne i prawo antymonopolowe. Oczekuje się, że biznes w metaverse będzie opierał się w dużej mierze na kryptowalutach i niezamiennych tokenach, co z kolei powoduje problemy z własnością, nadużyciami, interoperacyjnością i przenośnością.

Jako jeden z aspektów metaverse wskazano również ogromną ilość wykorzystywanych danych. To  powoduje problemy  związane  z ich ochroną i cyberbezpieczeństwem. Ponieważ w środowisku metaverse istnieje  wiele nielegalnych i szkodliwych zachowań i praktyk, konieczne jest rozważenie, jak przypisać odpowiedzialność, między innymi za zwalczanie nielegalnych i szkodliwych praktyk oraz wprowadzających w błąd  reklam , a także za ochronę praw własności intelektualnej.

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_BRI(2022)733557