Parlament Europejski przyjął Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act) oraz Akt o rynkach cyfrowych (Digital Market Act)

5 lipca 2022 r.  Parlament Europejski przyjął Akt o usługach cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA) oraz Akt o rynkach cyfrowych (ang. Digital Market Act, DMA).  Oba dokumenty  dotyczą  społecznych i gospodarczych skutków (rozwoju) przemysłu technologicznego, ustanawiając  jasne standardy ich działania i świadczenia usług w UE, zgodnie z podstawowymi prawami i wartościami Unii.

DSA określa obowiązki dostawców usług cyfrowych, takich jak media społecznościowe lub platformy handlowe. Dotyczą one przeciwdziałania rozprzestrzeniania nielegalnych treści, dezinformacji w internecie i innych zagrożeń społecznych. Wymagania te są proporcjonalne do  skali zagrożeń, jakie platformy stwarzają dla społeczeństwa.

DMA natomiast wskazuje obowiązki dużych platform internetowych, działających jako „gatekeepers” (platformy, których dominująca pozycja online utrudnia konsumentom ich uniknięcie) na rynku cyfrowym w celu zapewnienia bardziej sprawiedliwego otoczenia biznesowego i większej liczby usług dla konsumentów.

Oba akty, po formalnym przyjęciu przez Radę w lipcu (DMA) i wrześniu (DSA), zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie dwadzieścia dni po publikacji.

DSA  znajdzie bezpośrednie zastosowanie w całej UE i będzie obowiązywać po upływie piętnastu miesięcy od wejścia w życie lub od 1 stycznia 2024 r. (w zależności od tego, co nastąpi później). W przypadku bardzo dużych platform internetowych i bardzo dużych wyszukiwarek internetowych, DSA zacznie obowiązywać wcześniej – cztery miesiące po wyznaczeniu ich przez Komisję.

Obowiązywanie DMA rozpocznie się sześć miesięcy po wejściu w życie. Gatekeepers będą mieli maksymalnie pół roku, po wyznaczeniu ich  jako podmioty obowiązane, do wypełnienia nowych obowiązków.

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20220701IPR34364/digital-services-landmark-rules-adopted-for-a-safer-open-online-environment