Oczekiwania Komitetu Bazylejskiego w zakresie wdrożenia przez banki tzw. Bazylei III

12 września Komitet Bazylejski, w ramach prac Grupy Gubernatorów i Szefów Nadzoru Banków Centralnych (ang. The Group of Central Bank Governors and Heads of Supervision - GHOS), przedstawił oczekiwania dotyczące wdrożenia tzw. Bazylei III.

Bazylea III – to kompleksowy pakiet propozycji reform opracowany przez Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2008 roku. Opiera się on na przepisach Nowej Umowy Kapitałowej (Bazylei II). Jego celem jest wzmocnienie regulacji, nadzoru i zarządzania ryzykiem w sektorze bankowym. Proponowane reformy zmierzają do poprawy zdolności sektora bankowego do amortyzacji wstrząsów wynikających z napięć finansowych i gospodarczych, usprawnienia zarządzania ryzykiem i zarządzania wewnętrznego oraz zwiększenia przejrzystości i jawności.

Zadaniem Komitetu jest wzmocnienie regulacji, nadzoru i praktyk banków na całym świecie w celu zwiększenia stabilności finansowej. Komitet podlega Grupie Prezesów Banków Centralnych i Szefów Nadzoru i stara się o jej poparcie dla ważnych decyzji. Komitet nie posiada formalnej władzy ponadnarodowej, a jego decyzje nie mają mocy prawnej. Ponad dwie trzecie jurysdykcji UE planuje wdrożenie wszystkich lub większości standardów Bazylei III w 2023 lub 2024 roku, pozostałe planują wdrożenie w 2025 roku. Członkowie GHOS jednogłośnie potwierdzili, że oczekują wdrożenia wszystkich aspektów ram Bazylea III w sposób pełny i spójny oraz tak szybko, jak to możliwe. Ma to zapewnić równe szanse regulacyjne dla banków prowadzących działalność międzynarodową.

Źródło: https://www.bis.org/press/p220913.htm