Podsumowanie - III Konferencja Naukowa - nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych

Marcin Mikołajczyk, Zastępca Przewodniczącego KNF, otworzył wczoraj III Konferencję Naukową „Nowe wyzwania regulacyjne i nadzorcze w obszarze innowacji finansowych”.iiikonferencja 1

W wystąpieniu wprowadzającym Zastępca Przewodniczącego KNF podkreślił znaczenie innowacji finansowych w rozwoju rynku finansowego oraz potrzebę dyskusji na tematy istotne dla całego sektora finansowego. Wskazał, że sytuacja związana z rosyjską inwazją na Ukrainę wpływa na zmienność i niepewność na rynkach finansowych, a instytucje finansowe stoją w obliczu zwiększonych wyzwań operacyjnych związanych z podwyższonym ryzykiem cybernetycznym i wdrożeniem sankcji wobec Rosji.

Podczas konferencji odbył się panel dyskusyjny „Rozporządzenie DORA i nadzór nad dostawcami ICT", do którego wprowadzenie wygłosił Zbigniew Wiliński, Dyrektor DFT. Mówił w nim na temat wpływu projektowanego rozporządzenia DORA na sektor finansowy, w tym o konieczności podjęcia przez podmioty nadzorowane działań w celu zapewnienia zgodności z nowymi wymogami. Podczas panelu odbyła się dyskusja będąca rozwinięciem problematyki poruszonej w wystąpieniach wprowadzających oraz zmierzająca do zwiększenia świadomości podmiotów rynku finansowego i dostawców ICT dotyczącej wymogów regulacyjnych wynikających z DORA.

Następnie, Łukasz Wojewoda – Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawił temat zmiany wymogów regulacyjnych wobec dostawców ICT po wejściu w życiu DORA w porównaniu z wymogami NIS i ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Blok na temat wymogów regulacyjnych dla podmiotów sektora kryptoaktywów rozpoczął dr Konrad Stolarski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz kancelarii FinTaxLegal Długosz Stolarski Radcowie Prawni. Po nim odbył się panel „Wymogi regulacyjne AML/CFT dla podmiotów z sektora kryptoaktywów - stan aktualny oraz po wejściu w życie nowych regulacji (MiCA oraz zmiany rozporządzenia 847/2015)”. W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na to, że nowe regulacje nakładają szereg obowiązków na podmioty związane z obrotem kryptoaktywami, co będzie powodowało ich dalsze upodobnienie do tradycyjnego rynku finansowego.

Ostatni panel, poświęcony tematyce „Dostępu do rachunku bankowego przez niebankowych dostawców usług płatniczych”, poprzedziło wystąpienie Emila Radziszewskiego – Dyrektora Zarządzającego PNB w UKNF. W trakcie wystąpienia omówił on doświadczenia nadzoru związane z odmową otwarcia rachunku bankowego niebankowym dostawcom usług płatniczych. Dyrektor PNB szczegółowo omówił również zagadnienie związane z dostępem do rachunku bankowego dla niebankowych dostawców usług płatniczych zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym. W ramach tego panelu zwrócono uwagę na to, że formularz zaproponowany przez UKNF do wykorzystania w ramach nawiązywania relacji przez banki z KIP, stanowi jedynie wzór i powinien być dostosowywany każdorazowo do indywidualnej sytuacji. 

Konferencja odbyła się w Bibliotece UW, zorganizowana została przez UKNF, wspólnie z Wydziałem Prawa i Administracji UW, Fundacją FinTech Poland. Partnerem wydarzenia było Koło Naukowe Prawa Bankowego działające na Wydziale Prawa i Administracji UW, a partnerem medialnym wydarzenia był portal Fintek.pl.

Udział w konferencji wzięło ok. 70 osób w formule stacjonarnej oraz ok. 400 osób online.