USA: AI nie może być wynalazcą

Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych (United States Court of Appeals for the Federal Circuit) utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego i potwierdził, że sztuczna inteligencja (AI) nie może być uznana za wynalazcę.

Sprawa dotyczy dwóch zgłoszeń patentowych dr Stephen’a Thaler i opracowanego przez niego systemu AI o nazwie DABUS(Device for the Autonomous Bootstrapping of Unified Science. DABUS) to zbiór kodu źródłowego lub programowania oraz program komputerowy, który jak podaje dr S. Thaler autonomicznie generuje wynalazki, podlegające opatentowaniu m.in. awaryjnego światła ostrzegawczego czy  pojemnika na żywność poprawiającego przenoszenie ciepła. W zgłoszeniach patentowych (16/524,350 “Neural Flame” i 16/524,532 “Fractal Container”) dr S. Thaler w miejscu nazwiska wynalazcy, podał że „wynalazek został wygenerowany przez sztuczną inteligencję."

Rozstrzygając sprawę Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych wskazał, że amerykańska ustawa patentowa (The Patent Act) jednoznacznie definiuje „wynalazcę” jako osobę fizyczną czyli istotę ludzką. AI nie mieści się zatem w definicji „wynalazcy” i nie może być podmiotem praw patentowych w USA. Podniesiony w apelacji argument o przyznaniu patentów DABUS i uznaniu AI za wynalazcę w RPA, nie ma wpływu na rozstrzygnięcie sprawy w USA.

Więcej na temat tej sprawy można przeczytać tutaj:

https://www.artificialintelligence-news.com/2022/10/21/us-court-upholds-ruling-ai-patent-holders/