Portfele eID

Globalna transformacja świata realnego do wirtualnego przyczyniła się do potrzeby zmiany tożsamości konsumentów z fizycznej na cyfrową. Do przykładów tego rodzaju transformacji można zaliczyć tworzenie unikalnych wirtualnych identyfikatorów (eID). Taka zmiana łączy się ze zwiększeniem zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Stale rośnie liczba kradzieży tożsamości cyfrowej i przypadków podszywania się pod osoby fizyczne, powodujące ogromne straty finansowe dla konsumentów. Dlatego poszukiwane są zaufane narzędzia do tworzenia i funkcjonowania tożsamości cyfrowych, które byłyby bezpieczniejsze i odporne na oszustwa.

Tworzenie zaufanych usług eID jest obecnie priorytetem w wielu krajach. Przykładem mogą być  Indie, gdzie rząd dostarcza Aadhaar - unikalny 12-cyfrowy identyfikator biometryczny i demograficzny, który jest największym na świecie systemem identyfikacji cyfrowej opartym na danych biometrycznych. Służy on do uproszczenia m.in.: dostępu do usług bankowych i finansowych, Internetu, usług telefonicznych, szkolnictwa wyższego czy też świadczeń rządowych. W Szwecji, funkcjonuje Szwedzki BankID, który jest przykładem identyfikatora cyfrowego wydawanego tam przez banki. Jest on zgodny z ramami regulacyjnymi Szwedzkiego Urzędu ds. Administracji Cyfrowej. BankID działa za pośrednictwem zweryfikowanej aplikacji mobilnej lub karty inteligentnej wydawanej przez banki, uwierzytelnia on dostęp do usług finansowych, opieki zdrowotnej, edukacji, umów najmu, ubezpieczenia i innej każdej usługi, w przypadku której konsumenci muszą potwierdzić swoją tożsamość za pomocą podpisów elektronicznych.

Możliwość wprowadzenia portfeli eID rozważa także Komisja Europejska. Europejskie portfele identyfikatorów cyfrowych (EDIW) mają zapewnić bezpieczne usługi eID osobom fizycznym i firmom w państwach członkowskich UE. Ma to poprawić bezpieczeństwo funkcjonowania w świecie wirtualnym, ograniczenie oszustw internetowych i cyberprzestępczość, a także zapewnić prywatność danych i umożliwić interakcje transgraniczne w krajach UE.

Źródło:

https://www.fintechfutures.com/2022/11/from-eid-wallets-to-soulbound-tokens-future-proofing-digital-identity/