Aktywa kryptograficzne: nowe przepisy mające na celu powstrzymanie nielegalnych przepływów w UE

31 marca br. eurodeputowani z Komisji Gospodarczej i Monetarnej (ECON) i Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) przyjęli 93 głosami (przy 14 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się) stanowisko w sprawie projektu ustawy wzmacniającej unijne przepisy przeciwko praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Zdaniem eurodeputowanych transfery kryptowalut powinny być śledzone i identyfikowane, aby zapobiec ich wykorzystaniu w praniu pieniędzy, finansowaniu terroryzmu i innych przestępstwach.

Za główne postulaty należy przyjąć identyfikowalność transferów kryptowalut, zniesienie minimalnych progów i zwolnień dla transferów o niskiej wartości oraz prowadzenie publicznego rejestru podmiotów wysokiego ryzyka.

  • Identyfikowalność transferów kryptowalut

Mając na względzie nowe wymogi, uzgodnione przez eurodeputowanych, wszystkie transfery kryptowalut będą musiały zawierać informacje o źródle aktywów i ich beneficjencie. Informacje mają być udostępniane właściwym organom. Zasady obejmować będą również transakcje z tzw. portfeli niehostowanych (adres portfela kryptowalut, który znajduje się pod opieką prywatnego użytkownika). 

Powyższe działania mają na celu zapewnienie możliwości śledzenia transferów kryptowalut i blokowania podejrzanych transakcji. Zasady nie miałyby zastosowania do przelewów między osobami, realizowanymi bez dostawcy (takiego jak platformy handlu bitcoinami), lub między dostawcami działającymi we własnym imieniu.

  • Brak progów minimalnych

Jednym z głównych przegłosowanych przez eurodeputowanych postulatów było zniesienie minimalnych progów i zwolnień dla transferów o niskiej wartości. Należy zauważyć, że ze względu na szybkość i wirtualny charakter, transakcje na kryptowalutach z łatwością omijają reguły oparte na progach transakcyjnych. 

  • Publiczny rejestr podmiotów wysokiego ryzyka

Kolejnym założeniem jest utworzenie przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (European Banking Authority, EBA) publicznego rejestru przedsiębiorstw i usług związanych z kryptowalutami, które mogą wiązać się z wysokim ryzykiem prania pieniędzy, finansowania terroryzmu i innej działalności przestępczej.

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/ news/en/press-room/ 20220324IPR26164/ crypto-assets-new-rules-to-stop-illicit-flows-in-the-eu