Brytyjska Komisja Skarbu wzywa do uregulowania kryptowalut tak samo jak hazardu

Brytyjska Komisja Skarbu przygotowała raport dotyczący uregulowania sfery kryptoaktywów. Zdaniem tego organu, obrót kryptowalutami natywnymi[1], takimi jak Bitcoin i Ether, powinien być uregulowany jako hazard.

Zdaniem Komisji Skarbu, kryptowaluty natywne nie mają żadnej wartości w ujęciu społecznym i ekonomicznym, są dużym ryzykiem dla konsumentów ze względu na skrajne wahania cen i wysokie ryzyko strat oraz niosą ze sobą negatywne skutki dla środowiska. Kryptowaluty natywne są przedmiotem nadużyć finansowych i oszustw, a także wykorzystywane są w procederach prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu.

Autorzy raportu podkreślają pozytywne aspekty wykorzystania technologii rozproszonego rejestru oraz możliwość obniżenia kosztów transakcji finansowych. Jednak konieczne jest ograniczenie ryzyka, które są powiązane z poszczególnymi rodzajami kryptoaktywów. 

Stanowisko Komisji Skarbu jest sprzeczne z planami premiera Wielkiej Brytanii, który chce utworzyć w Wielkiej Brytanii globalne centrum technologii kryptoaktywów. Eksperci Komisji podkreślają, że działania zmierzające do zrównania kryptowalut z tradycyjnymi usługami finansowymi może tworzyć złudne wrażenie bezpieczeństwa i ochrony obrotu kryptowalutami dla konsumentów, co nie jest zgodne z prawdą.

Pełna treść raportu Brytyjskiej Komisji Skarbu dostępna jest na stronie: https://committees.parliament.uk/committee/158/treasury-committee/news/195246/consumer-cryptocurrency-trading-should-be-regulated-as-gambling-treasury-committee-says-in-new-report/.


[1] Token natywny ( unbacked token) jest rodzajem tokenu płatniczego, którego wartość nie jest oparta na wartościach innych dóbr lub praw ani nie jest gwarantowana przez żaden podmiot.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.