Europejskie organy nadzoru tworzą Wspólny Komitet – forum wspierające współpracę między Europejskim Organem Nadzoru Bankowego (EBA), Europejskim Organem Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) oraz Europejskim Organem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA). W ramach tej organizacji zostały opracowane dobre praktyki dla inicjatyw edukacji finansowej dotyczących digitalizacji, w szczególności cyberbezpieczeństwa oraz ochrony przed oszustwami i nadużyciami finansowymi państwach Unii Europejskiej. Raport ukazał się 12 stycznia 2023 r.
Publikacja zawiera 12 dobrych praktyk, które mogą wdrożyć krajowe organy nadzoru, aby zwiększyć efektywność edukacji finansowej. Zalecenia wskazują, jak docierać do określonych grup docelowych, zwiększyć zasięgi akcji edukacyjnych i poprawić ich skuteczność. W szczególności istotne jest kierowanie komunikatów do młodych konsumentów, którzy są obeznani z technologią na temat ryzyka finansowego wynikającego z produktów i usług finansowych związanych z nowymi technologiami, takimi jak kryptowaluty.
Wśród 12 elementów dobrych praktyk znajduje się publikacja czarnej listy nieuczciwych dostawców, wykorzystanie kanałów niecyfrowych w celu dotarcia do osób o słabszych umiejętnościach technicznych, wykorzystanie "elementów rozrywkowych", takich jak gry, w materiałach edukacyjnych oraz współpraca z nauczycielami w celu ułatwienia dotarcia do uczniów.
Raport dostępny jest na stronie: https://www.eiopa.europa.eu/document-library/report/esas-thematic-report-national-financial-education-initiatives-digitalization_en.