Drugie spotkanie Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce

W piątek, 10 marca 2017 r. w siedzibie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego odbyło się drugie spotkanie Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce. Celem spotkania było omówienie przygotowanego zestawienia zidentyfikowanych barier regulacyjno-nadzorczych dla rozwoju sektora FinTech oraz ustalenie sposobu dalszego procedowania w ramach prac Zespołu (łącznie zidentyfikowano 145 barier, które zostały zgłoszone przez 11 instytucji reprezentujących podmioty rynkowe).

Podczas spotkania wskazano, że do najczęściej zgłaszanych barier dla podmiotów rynkowych zalicza się brak rozwiązań systemowych dla rozwoju sektora FinTech, niepewność sytuacji prawnej w zakresie innowacyjnych usług (np. crowdfunding, pożyczki społecznościowe), nadmierne regulacje krajowe w stosunku do przepisów unijnych (tzw. goldplating) czy też ograniczone stosowanie zasady proporcjonalności w stosunku do małych podmiotów. Dodatkowo zwrócono uwagę na istnienie wielu barier regulacyjnych dla podmiotów działających wyłącznie w środowisku internetowym. Wskazano również na problemy związane z uregulowaniem outsourcingu oraz ograniczonym dostępem do danych przetwarzanych w rejestrach publicznych.

W celu zapewnienia efektywności działań wyodrębniono 6 podgrup roboczych, które będą zajmowały się określonymi barierami. Pierwsze spotkania podgrup zaplanowane zostały na drugą połowę marca 2017 r. Przeanalizowane zostaną wówczas wszystkie zidentyfikowane bariery. W ramach spotkań nadane zostaną również priorytety realizacji dla poszczególnych barier. Wynikiem prac podgrup będzie przygotowanie wsadu do Raportu końcowego, w którym opisane zostaną zidentyfikowane bariery wraz z propozycjami ich rozwiązania.

Na spotkaniu podkreślono, że niezbędne jest wyraźne sprecyzowanie zakresu działań Zespołu poprzez skupienie się na obszarach mających bezpośredni wpływ na rozwój innowacji finansowych. Ważne jest przy tym właściwe kształtowanie obecnie procedowanych zmian przepisów prawa (np. implementacja Dyrektywy PSD2). Dodatkowo wskazano, że w ramach realizowanych prac istotne jest zachowanie odpowiedniej równowagi między innowacyjnością a bezpieczeństwem.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.