W maju br. został wydany, przygotowany przez Europejski Bank Centralny, raport dotyczący przeglądu stabilności finansowej (Financial Stability Review – FSR). Materiał ten opracowano z udziałem Komitetu Stabilności Finansowej ESBC. Raport FSR powstał w celu promowania idei stabilności finansowej oraz świadomości ryzyka systemowego w odniesieniu do kryptoaktywów.
W raporcie wskazano, że chociaż wzajemne powiązania pomiędzy niezabezpieczonymi aktywami kryptograficznymi a tradycyjnym sektorem finansowym znacznie wzrosły w ostatnim czasie, to połączenia i inne kanały oddziaływania były na tyle ograniczone, że nie stanowiły zagrożenia. Inwestorzy poradzili sobie ze spadkiem kapitalizacji rynkowej niezabezpieczonych aktywów kryptograficznych, o 1,3 biliona euro od listopada 2021 r., bez ryzyka dla stabilności finansowej.
Europejski Bank Centralny ostrzega, że w niedługim czasie możliwe będzie osiągnięcie punktu, w którym niezabezpieczone aktywa kryptograficzne mogą stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej. „Ryzyko systemowe wzrasta wraz z poziomem powiązań między sektorem finansowym a rynkiem kryptowalut, wykorzystaniem dźwigni i działalności pożyczkowej” – zawarto w raporcie. „W oparciu o zaobserwowane do tej pory wydarzenia, rynki kryptowalut wykazują obecnie wszystkie oznaki wschodzącego ryzyka dla stabilności finansowej”.
Zdaniem EBC, dla organów regulacyjnych i nadzorczych kluczowe jest uważne monitorowanie rozwoju sytuacji i likwidowanie luk regulacyjnych lub możliwości arbitrażu. Ponieważ jest to rynek globalny, konieczna jest globalna koordynacja środków regulacyjnych.
Źródło:
https://www.ecb.europa.eu/pub/financial-stability/fsr/html/ecb.fsr202205~f207f46ea0.en.html