Rozbieżności regulacyjne w projekcie ustawy o SI: Różnice w obowiązkach sektora publicznego i prywatnego

31 maja 2022 r. European Parliamentary Research Service (EPRS) opublikował badanie, które identyfikuje i analizuje źródła rozbieżności regulacyjnych w projekcie rozporządzenia o sztucznej inteligencji, w odniesieniu do obowiązków i ograniczeń podmiotów sektora publicznego i prywatnego, podczas korzystania z niektórych systemów SI. Przedstawiono refleksję nad możliwymi skutkami i konsekwencjami oraz zaproponowano Parlamentowi Europejskiemu szereg opcji politycznych, które  mogą odpowiedzieć  na zidentyfikowane źródła rozbieżności. 

Badanie koncentruje się w szczególności na trzech obszarach zastosowań sztucznej inteligencji: manipulacyjnej sztucznej inteligencji, ocenie społecznej i biometrycznych systemach sztucznej inteligencji. W badaniu opisano pytania dotyczące tego, w jaki sposób i kiedy wskazane systemy są uznawane za zabronione lub obarczone wysokim ryzykiem, a także potencjalnie rozbieżne obowiązki wobec podmiotów sektora publicznego i prywatnego wraz z uzasadnieniem.

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document/EPRS_STU(2022)729507

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.