Rafał Mikusiński, Zastępca Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego wraz z Maciejem Trybuchowskim, Prezesem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, 1 lutego 2023 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zaprezentowali i zainaugurowali działanie Piaskownicy Wirtualnej DLT, uruchomionej przez Urząd KNF we współpracy z KDPW.
W trakcie wystąpienia Rafał Mikusiński podkreślił, że nadzór śledzi na bieżąco rozwój technologii, co jest ważne z punktu widzenia wspierania innowacji na rynku finansowym. Wyzwania, oprócz kwestii technologicznych, związane są z regulacjami, które są wdrażane, jak DLT Pilot Regime oraz Market in Crypto-assets Regulation.
Wspomniał również, że niebawem technologia blockchain może być masowo wykorzystywana na rynku innowacji finansowych. Urząd KNF będzie wnikliwie przyglądał się testowanym rozwiązaniom i jednocześnie nie zamierza dopuścić do sytuacji, kiedy niewłaściwe wykorzystywanie tej technologii może doprowadzić do generowania strat wśród potencjalnych inwestorów.
Mamy czasami do czynienia z sytuacjami, gdy różne firmy próbują wykorzystywać współpracę z nadzorem do promocji swojej działalności, stwierdzając, że nadzór aprobuje i gwarantuje ich rozwiązania biznesowe. Tak nie jest i będziemy się tego trzymać. Wiemy, jak łatwo jest wprowadzić przyszłych użytkowników w błąd, dlatego będziemy zwracać uwagę na to, żeby nie nadużywano interakcji z Urzędem oraz Komisją Nadzoru Finansowego w propagowaniu swoich rozwiązań biznesowych – powiedział Rafał Mikusiński Zastępca Przewodniczącego KNF.
Przypomniał, że nadzorowi zależy na wsparciu zarówno podmiotów nadzorowanych, jak i start-upów, które chcą wdrażać innowacyjne rozwiązania na rynku finansowym.
Elementem obowiązkowym dostępu do Piaskownicy Wirtualnej DLT jest przeprowadzenie konsultacji regulacyjnych w ramach Programu Innovation Hub. Piaskownica Wirtualna DLT stanowi uzupełnienie dla Piaskownicy Wirtualnej PSD2, funkcjonującej od 2020 r., która umożliwia testowanie wybranych usług płatniczych.
Maciej Trybuchowski, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wskazał, że oprócz pełnienia funkcji infrastruktury post-transakcyjnej, KDPW jest również firmą technologiczną, tworzącą nowoczesne rozwiązania informatyczne dla całego rynku kapitałowego. Podkreślił, że polski rynek kapitałowy od samego początku charakteryzował się bardzo dużym zaangażowaniem i zaawansowaniem technologicznym. Problematyka DLT jest przykładem tego, jak wykorzystując Program Innovation Hub oraz pozyskaną wiedzę, można zbudować Piaskownicę Wirtualną DLT, która daje bardzo szerokie możliwości testowania nowych rozwiązań.
KDPW jest partnerem technologicznym Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w ramach Piaskownicy Wirtualnej DLT.
Zbigniew Jacek Wiliński, Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego przedstawił informacje, w jaki sposób Urząd KNF wspiera innowacje w ramach Programu Innovation Hub oraz jakie są założenia Piaskownicy Wirtualnej DLT. W trakcie prezentacji przeprowadzono test z wiedzy na temat działań Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie wspierania innowacji finansowych oraz technologii DLT.
Opracowane i wdrożone w infrastrukturze Urzędu środowisko zostało uruchomione we współpracy ze specjalistami z KDPW, co było możliwe dzięki zawartemu porozumieniu o współpracy w obszarze wspierania rozwoju polskiego ekosystemu innowacji finansowych, jak również na bazie prowadzonych przez naszych ekspertów konsultacji.
Cześć technologiczną przedstawili: Patryk Seremak, Ekspert w Departamencie Innowacji Finansowych FinTech UKNF oraz Rafał Wawrzyniak, Dyrektor Działu Eksploatacji Systemów Informatycznych w KDPW.
Uruchomienie Piaskownicy DLT to aktywność UKNF zapowiedziana w Cyfrowej Agendzie Nadzoru, jak również odpowiedź Urzędu na rozwój i poziom dojrzałości technologii DLT. Jest to również związane z zawansowanymi pracami uregulowania kryptoaktywów na szczeblu unijnym w rozporządzeniu Markets in Crypto-assets (MiCA).
W ramach Piaskownicy Wirtualnej DLT, Urząd KNF zdecydował się w pierwszej kolejności udostępnić środowisko oparte o platformę Hyperledger Fabric (HLF), z uwagi na obserwowany poziom wykorzystania tej technologii na rynku finansowym. W przyszłości możliwe jest rozwijanie Piaskownicy Wirtualnej DLT w oparciu również o inne technologie, które mogą być perspektywiczne dla rynku finansowego, aby umożliwiać ich testowanie.
Na zakończenie wydarzenia odbyła się sesja Q&A, podczas której zgromadzeni goście mogli zadawać pytania na temat zaprezentowanego rozwiązania – Piaskownicy Wirtualnej DLT.
Więcej informacji na temat Programu Innovation Hub oraz Piaskownicy Wirtualnej DLT, jest dostępne na stronie internetowej www.fintech.gov.pl