Wielka Brytania od kilku lat intensywnie pracuje nad systemami sztucznej inteligencji, wdrażając wiele inicjatyw służących zwiększeniu innowacji w poszczególnych sektorach gospodarki.
W ubiegłym roku została przedstawiona Narodowa Strategia AI, która przedstawia dziesięcioletni plan rozwoju sztucznej inteligencji w sektorze prywatnym i publicznym - celem Wielkiej Brytanii jest osiągnięcie statusu globalnej potęgi AI.
Oprócz inwestycji w nowe technologie i centra badawcze, przygotowany jest również grunt regulacyjny. 18 lipca br. brytyjski rząd przedstawił, wraz z nową ustawą o ochronie danych i informacji cyfrowej, "proinnowacyjne podejście do regulacji AI".
W stanowisku przedstawione jest podejście oparte na ryzyku, aby nie hamować rozwoju nowych technologii i ułatwić wdrażanie nowych rozwiązań. Większy nacisk zostanie położony na systemy wysokiego ryzyka, bez zbędnego regulowania aplikacji generujących niskie ryzyko działania AI.
Kolejnym aspektem jest sposób nadzorowania podmiotów stosujących rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję. Kontrola zostanie powierzona kilku instytucjom nadzorczym, takim jak Financial Conduct Authority (odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego), Competition and Markets Authority (Urząd ds. Konkurencji i Rynku), Information Commissioner's Office (Komisarz ds. informacji) oraz Medicine and Healthcare products Regulatory Agency (Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Ochrony Zdrowia). Jest to podejście odmienne od stanowiska Unii Europejskiej, które zakłada organ centralny regulujący stosowanie przepisów dot. sztucznej inteligencji. Organy zyskają nowe obowiązki i kompetencje związane z wykonywaniem zadań. Ich rolą będzie również identyfikacja i ocena występujących ryzyk.
Informacja pochodzi ze strony: https://www.euractiv.com/section/digital/news/uk-lays-out-regulatory-model-for-artificial-intelligence/.