Udział UKNF w Impact finance’20

W dniach 25-26.11 odbył się Impact finance’20 - wydarzenie online dla ekspertów z sektora bankowości, instytucji płatniczych, technologii i e-commerce. Głównym tematem była aktualna kondycja sektora finansowego oraz jego rola w przeciwdziałaniu skutkom pandemii Covid-19. W ramach wydarzenia miały miejsce liczne wystąpienia (w pięciu ścieżkach tematycznych), prezentacje raportów, warsztaty i roundtables.

Podczas wystąpienia w formule Fireside Chat, Zbigniew Jacek Wiliński – Dyrektor Departamentu Innowacji Finansowych FinTech, mówił o wdrożeniu Piaskownicy Wirtualnej API na potrzeby podmiotów chcących testować rozwiązania zgodne z Dyrektywą PSD2. Podczas rozmowy przedstawił główne założenia Piaskownicy Wirtualnej oraz podkreślił, że nie należy jej utożsamiać z Piaskownicą Regulacyjną, nad uruchomieniem której trwają obecnie prace. 

Przypomniał również, że UKNF planuje uruchomić kolejne piaskownice wirtualne w obszarach istotnych dla rozwoju rynku, które koncentrują się np. na technologii DLT/Blockchain.

Poinformował, że wszystkie podmioty zainteresowane przeprowadzeniem testów rozwiązań opartych o API wynikającego z PSD2, mogą zgłaszać się do Programu Innovation Hub w celu omówienia modelu funkcjonowania danego podmiotu oraz ewentualnych wątpliwości prawnych, jak również dopuszczenia do testów w piaskownicy wirtualnej.

Podczas drugiego dnia wydarzenia, w panelu dyskusyjnym poświęconemu problematyce pakietu regulacyjnego (rozporządzenie w sprawie rynków kryptoaktywów i zmieniające dyrektywę (UE) 2019/1937 oraz w sprawie systemu pilotażowego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru), udział wzięli: Emil Radziszewski – Dyrektor Departamentu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i Instytucji Płatniczych – oraz Jan Ziomek - Kierownik w Departamencie Innowacji Finansowych FinTech.  

Paneliści dyskutowali o tym, czy rozporządzenie jest krokiem w dobrą stronę i czy ustawodawca unijny dokonał regulacji tego rynku w sposób zgodny z oczekiwaniami sektora związanego z kryptoaktywami. 

Omówiono również wątpliwości odnoszące się do problematyki stablecoin w kontekście obowiązujących regulacji pieniądza elektronicznego.

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.