Hong Kong wydał pierwsze licencje na detaliczny obrót kryptowalutami

Hongkong, znany jako globalne centrum finansowe, zmierza ku integracji kryptowalut w swoim systemie finansowym, aby wzmocnić pozycję centrum finansowego na światowej arenie.

W świetle restrykcyjnych działań związanych z pandemią COVID-19 oraz surowej polityki wobec ich przeciwników, status Hongkongu jako kluczowego ośrodka finansowego był pod pewnym napięciem. Jednak urzędnicy miasta zdają sobie sprawę, że aby utrzymać i wzmacniać ten prestiż, konieczne jest przyjęcie nowych graczy rynkowych.

W odpowiedzi na te wyzwania w sierpniu bieżącego roku władze Hongkongu przyznały licencje dwóm giełdom kryptowalut – HashKey Exchange i OSL – na handel detaliczny aktywami cyfrowymi. Decyzja ta nadeszła niedługo po tym, jak Komisja Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych w Hongkongu rozpoczęła rozpatrywanie wniosków dotyczących licencji na inwestycje detaliczne.

Julia Leung, dyrektor generalna Komisji, podkreśliła, że chociaż Hongkong nie zamierza stać się centrum handlu kryptowalutami, handel nimi jest ważną częścią ekosystemu wirtualnych aktywów.  Znaczenie właściwego systemu regulacyjnego dla kryptowalut zostało podkreślone jako kluczowy element w budowaniu zaufania w branży.

Nie można jednak nie zauważyć pewnej niekonsekwencji w polityce. Chiny nadal zakazują kryptowalut, co stawia pytanie, dlaczego Pekin pozwolił Hongkongowi na ten krok. Według Neila Tana, przewodniczącego Stowarzyszenia FinTech w Hongkongu, decyzja ta podkreśla autonomię miasta w zakresie tworzenia własnych przepisów finansowych. Działa to na korzyść Pekinu, dając mu kontrolę nad rosnącym rynkiem kryptowalut. Ta strategia, jak sugeruje Tan, może pomóc Hongkongowi w przyciągnięciu inwestycji zagranicznych oraz promować międzynarodowy charakter renminbi.

Jednak, jak zaznaczył Tan, prawdziwe motywy tej decyzji mogą być złożone i mogą zależeć od wielu czynników – ekonomicznych, społecznych, politycznych oraz strategicznych.

W kontekście dynamicznie zmieniającej się globalnej sceny finansowej, Hongkong jest zdeterminowany, aby pozostać na czele, dostosowując się do nowych technologii i trendów rynkowych.

 

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-08-03/hong-kong-s-new-crypto-regime-awards-first-license-to-hashkey