Bank Anglii i FCA przedstawiły propozycje dotyczące regulacji stablecoinów

Stablecoiny to nowy rodzaj aktywów cyfrowych, których celem jest utrzymanie stabilnej wartości.

W przyszłości one mogą być wykorzystywane do płatności detalicznych.

Propozycje Banku Anglii dotyczące uregulowania stablecoinów obejmują wszelkie przyszłe systemy płatności wykorzystujące ten rodzaj  kryptoaktywów w Wielkiej Brytanii na skalę systemową. Rolą tych regulacji jest ochrona konsumentów, zapobieganie praniu pieniędzy i ochrona stabilności finansowej.

Dokument Konsultacyjny Banku Anglii przedstawia sposób, w jaki ten bank regulowałby działanie operatorów systemów płatności wykorzystujących stablecoiny oraz inne podmioty świadczące usługi na rzecz tych systemów płatności, takie jak emitenci stablecoinów i dostawcy portfeli, w przypadku gdy mogłyby one stwarzać ryzyko dla stabilności finansowej.

Sheldon Mills, dyrektor wykonawczy ds. konsumentów i konkurencji, FCA (The Financial Conduct Authority), powiedział, że "Stablecoiny mają potencjał, aby płatności były szybsze i tańsze dla wszystkich, dlatego też chcemy zaoferować firmom możliwość bezpiecznego wykorzystania tej innowacji. Uzyskanie opinii innych jest niezbędne do stworzenia proporcjonalnych zasad, które przyniosą korzyści konsumentom i firmom, a także spełnią nasze cele”.

Sarah Breeden, zastępca gubernatora ds. stabilności finansowej w Banku Anglii, wspomniała, że "Stablecoiny mogą usprawnić cyfrowe płatności detaliczne w Wielkiej Brytanii. Wiąże się z tym potrzeba zapewnienia solidnych i jasnych regulacji. Nasze propozycje mają na celu wspieranie bezpiecznych innowacji, aby firmy mogły zrozumieć ryzyko, którym muszą zarządzać, i zapewnić, że społeczeństwo może mieć zaufanie do wszystkich form cyfrowych pieniędzy i płatności".

FCA ostrzega, że kryptoaktywa, w tym obecnie stablecoiny, pozostają w dużej mierze nieuregulowane i obarczone wysokim ryzykiem.

FCA i Bank przyjmują informacje od opinii publicznej w sprawie regulacji stablecoinów do 6 lutego 2024 roku.

Więcej informacji na stronie:

https://www.bankofengland.co.uk/news/2023/november/fca-and-bank-of-england-publish-proposals-for-regulating-stablecoins